Farsang
A magyar nép farsangi szokásai, hagyományai komoly alapokon nyugszanak, amelyek az évek során erőteljes változásokon mentek keresztül. Fontos nevelő feladatunk, hogy felhívjuk gyermekeink figyelmét hazánk hagyományainak értékeire, kultúrájának gazdagságára, kialakítani bennük a tudatos hagyományápolásra való hajlamot.
Óvodánk sajátos hagyománya, hogy a farsangi karnevált tartunk. Szombaton délután élettel, zsibongással, tánccal, mulatsággal töltjük meg a sportcsarnokot. Fiatal zenészünk jóvoltából fergeteges hangulatú farsangi mulatság veszi kezdetét. A két órás program ideje alatt a gyermekek bemutatják öltözetüket, táncolnak, tomboláznak, esznek-isznak. A farsang napját követően a hagyomány szerinti „Kiszebáb" égetésével, versekkel, rigmusokkal elkergetjük a telet.
A hagyományok értékeinek, tartalmainak gyermekek felé való közvetítése nagyon eltérő az óvodai nevelést tekintve. Teljesen más lehetőségei és jelentőségei vannak a hagyományápolásnak egy olyan környezetben és közösségben, ahol a hagyományoknak gyökerei és jelen korunkra átörökített értékei vannak, mint egy nagyvárosi környezetben, ahol a gyermekeket a modernizációs ingerek bombázzák és a családi háttérből sem kap semmiféle hagyományt ápoló tartalmat. Ezeket a lehetőségeket nekünk, pedagógusoknak figyelembe kell vennünk, és ennek megfelelően kell a hagyományápolás megfelelő közvetítését megvalósítani. Olyan - óvodás gyermek által is megérthető és elfogadható - értékeket teremthetünk, amelyek közvetítik a múlt értékeit, de a ma gyermekének is örömteli élményeket nyújtanak.
A farsangi hagyományok lényeges autentikus elemei: az alakoskodás (egy álarc segítségével valamit vagy valakit megjeleníteni), a vidámság, evés-ivás, a dramatikus és ügyességi játékok, színjáték, zene, tánc, népi műveltségtartalmak és a külsőségeket megteremtő alkotótevékenységek egy modern köntösbe bújtatva, élmény gazdag és értékteremtő lehet az óvodás gyermek számára.